Jak dbać o odzież motocyklową?

Jak dbać o odzież motocyklową, aby służyła Ci długie lata? Jak często ją prać i konserwować? Jakie środki wybierać? Poznaj opinię ekspertów.

Jeśli jeździsz głównie po mieście albo na krótkich trasach, zwykle Twoja odzież nie jest specjalnie brudna. W takim przypadku wystarczy, że raz na kilka tygodni wyczyścisz swoje ubrania szczoteczką i letnią wodą z wierzchu. Jeśli jednak zdarzy Ci się mocniej zabrudzić, sama woda nie wystarczy. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne środki stworzone do pielęgnacji odzieży motocyklowej.

 

Skóra licowa i tekstylia

Piorąc odzież w pralce, zrezygnuj z proszku do prania czy płynu z lanoliną, które mogą zatkać pory membrany i pogorszyć np. właściwości oddychające materiału. Skórę licową i tekstylia najlepiej prać przy pomocy specjalnego środkaS100 Funktions Waschmittel.

Jego użycie jest banalnie proste. Wystarczy włożyć do pralki kulę wypełnioną płynem i włączyć pranie. Środek czyści również membranę, nie uszkadzając jej struktury, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości i jest odświeżona. Jeśli w kurtce czy spodniach są protektory, należy je wyjąć – w przeciwnym wypadku zniszczą się.

 

Skóra błyszcząca i matowa

Skórę błyszczącą i matową łatwo wyczyścić korzystając S100 Leder-Reiniger w aerozolu, który usuwa brud i plamy wnikające głęboko w pory skóry, a także zabrudzenia od owadów. Nie niszczy membran, lecz przywraca im oddychalność.

Wystarczy rozpylenie go na gąbkę lub miękką szmatkę i potraktowanie nim skóry. Potem usuwamy warstwę przy pomocy mokrej ściereczki. Pod żadnym pozorem nie stosuj agresywnych środków do czyszczenia, ponieważ mogą zaatakować zarówno skórę, jak i barwnik!

 

Rękawice i buty

Rękawice i buty czyścimy tymi samymi środkami, co kurtki i spodnie (w zależności od materiału, z którego zostały wykonane). Ważne, żeby zabezpieczyć rękawice po wysuszeniu, ponieważ szybciej się zużywają. Dzięki warstwie ochronnej dłużej zachowają wodoszczelność.

Do skórzanych butów możemy użyć sprayów takich jak do kurtek, a do elementów z tworzywa – zwykłego mydła czy płynu do mycia naczyń. Buty szorujemy szczoteczką i następnie zabezpieczamy zewnętrzną część. Wnętrze możemy wyczyścić pianką do prania poduszek w kasku, jak S100 Helmpolster – Reiniger.

 

Impregnacja

Po każdym czyszczeniu na mokro odzieży motocyklowej, należy ją zaimpregnować. Na rynku dostępne są już zaawansowane środki w aerozolu, które pozwalają na doskonałe zabezpieczenie ubrań dosłownie w kilkanaście sekund. Nasz typ to S100 Impragnier – Spray, który wystarczy nanieść bezpośrednio na powierzchnię ubrania. Jest odpowiedni zarówno dla skór, jak i dla tekstyliów.

 

Jak dbać o odzież motocyklową – podsumowanie

Przede wszystkim dbaj o swoje ciuchy motocyklowe regularnie. Raz na 2-3 miesiące porządnie je wyczyść, a po każdym takim czyszczeniu zaimpregnuj. Dbaj też o wnętrze butów czy rękawic – nieprzyjemny zapach może zepsuć każdą podróż.

 

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu. Postaramy się odpowiedzieć na każdą wątpliwość.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *